Mercedes Firestone Winterhawk 4 245/40 R18 97V XL Wola Warszawa Wola Warszawa

Wymiana klocków hamulcowych Volkswagen Warszawa Wola

 • Jaka jest minimalna grubość klocka hamulcowego?
 • Czy klocki hamulcowe trzeba wymienić razem z tarczami hamulcowymi?
 • Po czym poznajemy, że musimy wymienić klocki hamulcowe?

Wymiana klocków Volkswagen Warszawa Wola

 • Klocki hamulcowe
 • Klocki hamulcowe stanowią jeden z podstawowych elementów układu hamulcowego pojazdu. Są one częścią hamulca tarczowego, który składa się z okładziny cierniowej współdziałającej z tarczą oraz jej metalową podstawą. Klocki są osadzone w jarzmach zacisków hamulcowych i poprzez hydraulicznie uruchamiane tłoki są dociskane do tarczy. Docisk ten sprawia, iż w momencie obrotu tarczy hamulcowej i koła jezdnego, powstaje siła umożliwiająca zahamowanie pojazdu.
 • Budowa klocków hamulcowych
 • Klocki hamulcowe to jeden ze składowych układu hamulcowego. Nie wielka część, a dba o naszego bezpieczeństwo i długość drogi hamowania. Klocek hamulcowy to dwa elementy ze sobą połączone pierwszy to płytka nośna oraz okładzina cierna. Płytka nośna to stalowa część, która odpowiada również za poziom głośność hamulców w trakcie hamowania. Płytki nośne pokryte są gumą lub wykorzystuje się do ich wygłuszenia nakładki z włókna szklanego. Do wygłuszenia klocków hamulcowych wykorzystywana jest też farba proszkowa.
 • Pisałem wyżej, że klocek hamulcowy składa się z dwóch części. Powyżej opisałem pierwszą część składową klocka hamulcowego teraz trzeba przejść do części odpowiedzialnej za hamowania. Okładzina cierna charakteryzuje się wysokim współczynnikiem tarcia, wytrzymałością na ścieranie, odpornością na wysokie temperatury oraz wytrzymałością na nacisk. Część cierna bardzo często pokryta jest rowkami, które odprowadzają wodę z powierzchni klocka, kiedy jedziemy w trakcie opadów deszczu lub wjedziemy w kałuże.
 • Klocki hamulcowe mają czujnik zużycia. Może być to czujnik mechaniczny w postaci blaszki, która zaczyna trzeć o tarczę, jeśli klocek zetrze się do minimum od hamowania. Wtedy przy wciskaniu hamulca w samochodzie lub podczas jazdy słyszymy metaliczny nieprzyjemny dźwięk. Jest to ostatni moment, aby pojechać do warsztatu i zamontować nowe klocki. Nowoczesne samochody wyposażane są w klocki z czujnikami elektronicznym. Jeśli klocek zetrze się do niebezpiecznego minimum na desce zapala się kontrolka informująca kierowcę o problemie.
 • Kiedy wymieniamy klocki hamulcowe
 • Klocki hamulcowe powinny być zamienione nowymi w chwili, kiedy osiągną minimalna grubość. Pisałem powyżej jakie są oznaki zużycia klocków hamulcowych. Nigdy nie wymieniamy klocków z jednej strony zawsze wymieniamy po obu stronach osi. Wtedy mamy gwarancję, że w chwili hamowania siła będzie działać równomiernie na oba koła osi.

Wymiana klocków Volkswagen Warszawa Wola